📖Legendy Lwowa🇺🇦 Jurij Wynnyczuk gościem Sceny Słowa Folkowisko Festiwal
Data publikacji: 03/05/24

🇺🇦 Powiadają, że Lwów założył król Lew, ale batiarzy nigdy w to nie wierzyli. Zawsze byli przekonani, że byli tu pierwsi, i kiedy Lwów już zbudowano, a król po raz pierwszy przybył do miasta i zatrzymał się przed bramą, okazało się, że batiarzy zwędzili mu klucz.

✅ Zapraszamy na spotkanie z ostatnim (a może pierwszym?) lwowskim batiarem, pisarzem, badaczem folkloru miejskiego i gawędziarzem – Jurijem Wynnyczukiem. Polski przekład niezwykle popularnej w Ukrainie książki „Legendy Lwowa” został opublikowany nakładem Kolegium Europy Wschodniej w 2024 roku.

Niejeden batiar musiał przed sądem tłumaczyć się ze swojego ciętego języka. W 1913 roku jeden taki żartowniś publicznie ogłosił, że ma w dupie samego najjaśniejszego i najmiłościwszego cesarza Franciszka Józefa. W naszych czasach taki śmiałek pewnie zostałby posłem, ale kiedyś było inaczej – pisze Wynnyczuk w jednej z legend.

👉 Ukraiński autor, mieszkający od dekad we Lwowie, zebrał tradycyjne opowieści żydowskie, ormiańskie, polskie i ukraińskie o słynnej stolicy Galicji. To historie pomagające zrozumieć Lwów – całe jego bogactwo wynikłe z setek lat historii i przenikania się wielu kultur. „Legendy Lwowa” są gratką dla szerokiego grona odbiorców: od czytelników złaknionych rozrywki po etnografów.

📖 Książka Legendy Lwowa z podpisem autora będzie można nabyć podczas spotkania lub zamówić przez link www.kew.org.pl/produkt/legendy-lwowa/

Zobacz też: