Alfabet Dzieciowioski na Folkowisku
Data publikacji: 16/05/22
Nina, szefowa strefy dziecięcej ma dla Was alfabet DZIECIOWIOSKI! ???
Pod każdą literą słowa D Z I E C I O W I O S K A kryje się ogromnie ważne znaczenie. Dziś poznacie tylko część, czyli D Z I E C I O, a za tydzień kolejną? Przeczytajcie, bo warto:
„Pracując na co dzień jako psycholog dziecięcy mam przyjemność poznawać mnóstwo fantastycznych dzieciaków i ich rodziców. Z tego, co mówi zdecydowana większość rodziców – ich marzeniem są zaradne, odważne i pewne siebie dzieci, które doświadczają sukcesów i mają grono zaufanych przyjaciół. Kiedy analizujemy, czy są na dobrej drodze do realizacji tego marzenia, często okazuje się, że jest wręcz przeciwnie.
Dzieci są bardzo wrażliwe, lękliwe i zupełnie nie radzą sobie z porażkami. Co można z tym zrobić? Otóż mam kilka pomysłów i chcę je wam przedstawić na przykładzie Folkowiska i Dzieciowioski ?
• D oświadczenie nowych rzeczy jest niezwykle ważne dla każdego dziecka! Poznawanie nowości otwiera nowe perspektywy i nowe horyzonty ?Pozwala zobaczyć, co dzieci ciekawi, z co zupełnie je nie interesuje. Pozwala na budowanie własnej tożsamości, poznawanie nowych, bardzo różnych osób oraz odnajdywanie się w zróżnicowanych grupach. To bardzo ważne i jakże pożądane cechy dla naszych dzieci. Dzieci z Dzieciowioski każdego dnia mają do wyboru po kilkanaście warsztatów i każde znajdzie z pewnością coś, co je zainteresuje. I pozna nowe dzieciaki!
• Z najomości z nowymi osobami No właśnie! Nowe osoby! To najlepszy na świecie trening umiejętności społecznych! Wchodzenie w nowe grupy, dzielenie pasji, przestrzeganie zasad społecznych i to wszystko, mam nadzieję, bez czujnego oka rodziców 24h/dobę ? Dlaczego? Ano dlatego, że mamy tendencję do nadmiernego chronienia naszych dzieci i bardzo często towarzyszymy im od piaskownicy po zajęcia pozalekcyjne (wożąc i czekając pod drzwiami). Nie pozwalamy na to, dzieci same miały okazję rozwiązywać swoje problemy i konflikty, wkraczamy do akcji! Trzeba być czujnym i chronić nasze pociechy, ale ingerując w każdy konflikt pokazujemy dzieciom, że same sobie nie poradzą. Ze bez nas – dorosłych „nie ogarną”. Stają się bierne i bezradne. W Dzieciowiosce i na Folkowisku dzieciaki są bezpieczne i można je spuścić z oka ?
• I nicjatywa W czasie Folkowiska dzieciaki mają setki możliwości, by wykazać swoją inicjatywę! Co robić, gdzie i z kim pójść, na jakie warsztaty się zapisać. U nas wszystkie dzieci są cudowne i wystarczająco cudowne – nie za głośne, nie za ciche, nie za czyste i nie za brudne ? Swoją inicjatywę i kreatywność mogą wykazać np. w konkursie na najbrudniejsze dziecko Folkowiska. Zabawy jest naprawdę co niemiara.
• E lastyczność Dzieci Folkowiska uczą się elastyczności poprzez dopasowywanie no nowych ludzi, miejsc i aktywności. To jest kilka dni bez telewizora i komputera, co dodatkowo uczy zmiany nawyków?
• C iekawość świata – Liczne warsztaty, koncerty, ekoszlak, okoliczne lasy, cudowna przyroda, nowe potrawy, nowi ludzie! Cóż tu dodawać – Folkowisko to kopalnia nowych doświadczeń rozbudzających ciekawość każdego dzieciaka ?
• I ndywidualność – Na Folkowisko przyjeżdżają osoby z różnych krajów, różnych kultur, różnych wyznań, wiele osób wyróżnia się oryginalnością i wielością pasji! Dzieci mają okazje doświadczyć przebywania, obserwowania i cieszenia się ich obecnością. Dzieci uczą się, że można być sobą!!! Nie trzeba wchodzić w szablony i mieć koszulki takiej jak 75% rówieśników ?
• O dwaga odklejenia się od rodziców i hasania boso z innymi dzieciakami. Dla wielu dzieci to będzie pierwsze takie doświadczenie w życiu. Podobnie jak uczestnictwo w wielu warsztatach. Odważą się doświadczać po raz pierwszy bez obawy bycia wyśmianym (nawet jeśli ktoś takie ma, to tylko na początku). Odwagą jest udział w naszej bitwie na balony ? Odwagą jest zagranie na nowym instrumencie czy podejście do nieznanych dzieciaków.

Zobacz też: