Alfabet Dzieciowioski na Folkowisku
Data publikacji: 16/05/22
Nina, szefowa strefy dziecięcej ma dla Was alfabet DZIECIOWIOSKI! ???
Pod każdą literą słowa D Z I E C I O W I O S K A kryje się ogromnie ważne znaczenie. Dziś poznacie tylko część, czyli D Z I E C I O, a za tydzień kolejną? Przeczytajcie, bo warto:
„Pracując na co dzień jako psycholog dziecięcy mam przyjemność poznawać mnóstwo fantastycznych dzieciaków i ich rodziców. Z tego, co mówi zdecydowana większość rodziców – ich marzeniem są zaradne, odważne i pewne siebie dzieci, które doświadczają sukcesów i mają grono zaufanych przyjaciół. Kiedy analizujemy, czy są na dobrej drodze do realizacji tego marzenia, często okazuje się, że jest wręcz przeciwnie.
Dzieci są bardzo wrażliwe, lękliwe i zupełnie nie radzą sobie z porażkami. Co można z tym zrobić? Otóż mam kilka pomysłów i chcę je wam przedstawić na przykładzie Folkowiska i Dzieciowioski ?
• D oświadczenie nowych rzeczy jest niezwykle ważne dla każdego dziecka! Poznawanie nowości otwiera nowe perspektywy i nowe horyzonty ?Pozwala zobaczyć, co dzieci ciekawi, z co zupełnie je nie interesuje. Pozwala na budowanie własnej tożsamości, poznawanie nowych, bardzo różnych osób oraz odnajdywanie się w zróżnicowanych grupach. To bardzo ważne i jakże pożądane cechy dla naszych dzieci. Dzieci z Dzieciowioski każdego dnia mają do wyboru po kilkanaście warsztatów i każde znajdzie z pewnością coś, co je zainteresuje. I pozna nowe dzieciaki!
• Z najomości z nowymi osobami No właśnie! Nowe osoby! To najlepszy na świecie trening umiejętności społecznych! Wchodzenie w nowe grupy, dzielenie pasji, przestrzeganie zasad społecznych i to wszystko, mam nadzieję, bez czujnego oka rodziców 24h/dobę ? Dlaczego? Ano dlatego, że mamy tendencję do nadmiernego chronienia naszych dzieci i bardzo często towarzyszymy im od piaskownicy po zajęcia pozalekcyjne (wożąc i czekając pod drzwiami). Nie pozwalamy na to, dzieci same miały okazję rozwiązywać swoje problemy i konflikty, wkraczamy do akcji! Trzeba być czujnym i chronić nasze pociechy, ale ingerując w każdy konflikt pokazujemy dzieciom, że same sobie nie poradzą. Ze bez nas – dorosłych „nie ogarną”. Stają się bierne i bezradne. W Dzieciowiosce i na Folkowisku dzieciaki są bezpieczne i można je spuścić z oka ?
• I nicjatywa W czasie Folkowiska dzieciaki mają setki możliwości, by wykazać swoją inicjatywę! Co robić, gdzie i z kim pójść, na jakie warsztaty się zapisać. U nas wszystkie dzieci są cudowne i wystarczająco cudowne – nie za głośne, nie za ciche, nie za czyste i nie za brudne ? Swoją inicjatywę i kreatywność mogą wykazać np. w konkursie na najbrudniejsze dziecko Folkowiska. Zabawy jest naprawdę co niemiara.
• E lastyczność Dzieci Folkowiska uczą się elastyczności poprzez dopasowywanie no nowych ludzi, miejsc i aktywności. To jest kilka dni bez telewizora i komputera, co dodatkowo uczy zmiany nawyków?
• C iekawość świata – Liczne warsztaty, koncerty, ekoszlak, okoliczne lasy, cudowna przyroda, nowe potrawy, nowi ludzie! Cóż tu dodawać – Folkowisko to kopalnia nowych doświadczeń rozbudzających ciekawość każdego dzieciaka ?
• I ndywidualność – Na Folkowisko przyjeżdżają osoby z różnych krajów, różnych kultur, różnych wyznań, wiele osób wyróżnia się oryginalnością i wielością pasji! Dzieci mają okazje doświadczyć przebywania, obserwowania i cieszenia się ich obecnością. Dzieci uczą się, że można być sobą!!! Nie trzeba wchodzić w szablony i mieć koszulki takiej jak 75% rówieśników ?
• O dwaga odklejenia się od rodziców i hasania boso z innymi dzieciakami. Dla wielu dzieci to będzie pierwsze takie doświadczenie w życiu. Podobnie jak uczestnictwo w wielu warsztatach. Odważą się doświadczać po raz pierwszy bez obawy bycia wyśmianym (nawet jeśli ktoś takie ma, to tylko na początku). Odwagą jest udział w naszej bitwie na balony ? Odwagą jest zagranie na nowym instrumencie czy podejście do nieznanych dzieciaków.

Zobacz też:

Żywioły? Daj Ognia!

Żywioły? Daj Ognia!

Przypominamy! Daj Ognia powraca! Przygotujcie się na muzyczną magię, bo Daj Ognia wraca na...

Trwa Open Call!

Trwa Open Call!

Chcesz poprowadzić warsztaty na Folkowisku Żywioły 2024? Open Call to otwarty nabór chętnych do...