Andrzej Stasiuk ponownie na Folkowisku
Data publikacji: 04/07/19
Andrzej Stasiuk ponownie na Folkowisku

Andrzej Stasiuk ponownie na Folkowisku

Folkowisko 2019 Dziady. Również w tym roku odwiedzi nas Andrzej Stasiuk i razem z Dziadkiem Olkiem połączą siły, by opowiedzieć nam niezwykłe dziadowskie historie.

Andrzej Stasiuk to światowej sławy… gawędziarz, który swoje literki zanotował w książkach rozchwytywanych na wschodzie, zachodzie, północy i południu.

Związany jest z Folkowiskiem „od zawsze”. Na Folkowisku mistrz słowa, znów uraczy nas opowieściami, a jakże, dziadowskimi. Mało tego! Mistrza będzie można zapytać o wszystko!

„Gdy robiliśmy pierwsze Folkowisko 9 lat temu zastanawialiśmy się: kogo tu zaprosić? Mateusz powiedział:
– A pamiętacie jak przyjeżdżał do nas do wiejskiej szkoły poeta Andrzej Stasiuk i mówił prowincja jest super, nie uciekajcie stąd. Róbcie coś tutaj. I my wszak robimy, robimy Folkowisko. Napisaliśmy więc list:

„Panie Andrzeju, w niewielkiej podkarpackiej wsi Gorajec organizujemy festiwal Folkowisko, chcemy opowiedzieć o pograniczu, o ludziach stąd. Może i pan zgodzi się przyjechać i trochę poopowiadać? Ale teraz gdy dostał pan literacką nagrodę „Nike” to pewnie pan nie przyjedzie

W piątek zaczął się wieczór opowiadaczy, na Małej Scenie snuje opowieści Dziadek Olek i Jurek Cymbał.

Nagle z mroku wynurza się wielka postać i pyta: 
– Który to ten Marcin? 
– No ja – odpowiedział Marcin.
– I co ja … nie przyjadę?

I tak został z nami, wraca prawie co roku. Najwyżej, że go w świat poniesie gdzieś do Mongolii.
W tym roku znów z nami będzie, tym razem w czwartek. Bo zapytał: 
– A kiedy będzie najmniej ludzi? 
– No, w czwartek
– To przyjadę w czwartek.”

Dziadek Olek. Jak to dziadek, ukochany przez swoje wnuki i dzieci, a przez nas folkowiczan ukochany za energię i barwne opowieści. Kto, jak nie on,  w tym wieku trwa do ostatniego utworu na koncercie, z uśmiechem na ustach i dziarsko podrygując? Dziadka Olka pamiętamy z urokliwego teledysku zespołu  „Żmije”. Dziadek Olek niedawno wydał książkę. Jaką? Sami go o to zapytajcie.

Andrzej Stasiuk i Dziadek Olek na Folkowisku w czwartek! Przybywajcie! Tutaj wydarzenie KLIK

(ew)

Zobacz też: