Isna Trio – Stworzyła ich mgła i poezja
Data publikacji: 06/07/21
Nowy białoruski zespół poetycko-muzyczny zagra po raz pierwszy w Gorajcu. Isna Trio powstała w niezwykłych okolicznościach w czerwcu 2020 roku, stworzona przez trzech doświadczonych białoruskich muzyków, którzy opuścili swój kraj w latach 2020/21. Siarhej Douhaszau (Vuraj), Alexej Varsoba (Port Mone) i Andrej Jewdokimow stworzyli swoją grupę we wsi Gorajec na Roztoczu Wschodnim.

W tej małej miejscowości na końcu świata, muzycy trafili do twórczego tygla. Podczas tygodniowych spotkaniach artystycznych Rozstaje organizowanych przez Stowarzyszenie Folkowisko  kilkunastu pisarzy i tłumaczy literatury, artystów sztuk wizualnych z sześciu krajów naszego regionu. Inspirując się klimatem zamglonych gorajeckich łąk, towarzystwem innych twórców i środkowoeuropejską poezją stworzyli Isna Trio.

Ich oniryczna muzyka, która wchodzi w reakcję z twórczością współczesnych poetów z Europy Środkowej i Wschodniej. Kompozycje zespołu inspirowane były m.in. wierszami Tamása Jónása (Węgry), Agaty Jabłońskiej (Polska), Dainiusa Dirgėli (Litwa). Co ważne, utwory prezentowane są w oryginalnym brzmieniu – melodia różnych języków oddziałuje na warstwę muzyczną. Ważnym składnikiem wpływającym na brzmienie zespołu jest także polska i białoruska muzyka ludowa.
Wejdź TUTAJ, by zobaczyć wydarzenie z tym koncertem na Facebooku.
Koncert Isna Trio transmitujemy wspólnie z telewizją Biełsat.
Patroni medialni: Belsat TV, Fabularie
Supported by Visegrad Fund
fot. Gosia Kawka

Zobacz też: