Ostatnia Okazja. Spotkanie ze Zbigniewem Dmitrocą
Data publikacji: 25/06/21

Zbigniew Dmitroca to zarówno autor kilkudziesięciu książek (przede wszystkim książek dla dzieci i sztuk), jak i świeży debiutant (w dziedzinie powieści), zakorzeniony na Zamojszczyźnie, ale zmagający się z postaciami o znaczeniu dla literatury światowej (przekłady z rosyjskiego). To poeta, bajkopisarz, tłumacz, satyryk i dramaturg. Aktywność pisarską rozpoczął debiutem w miesięczniku „Odra” 1980 r. Autor sztuk oraz książek dla dzieci. Jego piosenki ukazały się m.in. na płycie „Nibylandia”. Tłumacz poezji rosyjskiej, m.in. Achmatowej, Błoka, Brodskiego, Cwietajewej i Mandelsztama. Twórca, autor i aktor Jednoosobowej Trupy Walizkowej ”Teatrzyk jak się patrzy”. Pisanie jest jego chlebem powszednim i DNA – bawi, budzi i bulwersuje.

Wydaje od lat 90., jednak opublikowana w 2020 roku „Ostatnia okazja” jest jego pierwszą powieścią. Książka Dmitrocy to chwilami przygnębiająca, pesymistyczna, pełna osobistych resentymentów opowieść o zderzeniu młodzieńczych marzeń i ideałów z twardą rzeczywistością i ich stopniowa dewaluacja. Głównym wątkiem jest rozpaczliwa sytuacja materialna inteligenta-pisarza, którego zaprzątają sprawy bytowe. Autor demaskuje życie artystyczne, w którym obowiązuje kumoterstwo i zgoła pozaartystyczna interesowność, a największe znaczenie ma władza i pieniądze . „Ostatnia okazja” jest świadectwem pewnej egzystencji, mówi nam dużo o czasach, w których żyjemy i o człowieku w ogóle.*

Spotkanie poprowadzi Maciej Piotrowski – z wykształcenia historyk i ukrainoznawca, z pasji animator kultury. Prezes Stowarzyszenia Folkowisko. Tłumacz z języka ukraińskiego.

* Z opisu wydawcy, źródło foto: facebook.com/zbigniew.dmitroca

Zobacz też: