Pablopavo i ludziki / Paweł Sołtys, warszawski folklor uliczny
Data publikacji: 08/07/19
Pablopavo i ludziki / Paweł Sołtys, warszawski folklor uliczny

Pablopavo i ludziki / Paweł Sołtys, warszawski folklor uliczny

Proste trochę zapomniane życie, podwórkowa codzienność, relacje międzyludzkie, miejski folk.
W kontakcie z tekstami Pawła Sołtysa znanego jako Pablopavo mamy wrażenie, że autor snuje się po warszawskich zakamarkach i podgląda ludzi, do których niekiedy zbliża się tak bardzo, że odbiorca czuje jakby sam poznawał ich losy.

Motyw przewodni tegorocznego Folkowiska Dziady, w którym dziad wędrowiec niesie ze sobą opowieści dając im (oraz postaciom w nich zawartym) drugie życie, bardzo mocno wiąże się z twórczością Pawła Sołtysa, zarówno śpiewaną jak i tą zawartą w jego drukowanych tekstach. Podczas Folkowiska będziemy mieli okazję nie tylko wysłuchać koncertu Pablopavo i ludziki, ale także poznać samego Sołtysa na wieczorze opowiadaczy czyli spotkaniu autorskim związanym z jego debiutem prozatorskim.

MIKROTYKI to zbiór opowieści, historii brzmiących jakby były zasłyszane, być może zmyślone, a z pewnością ubarwione choćby sentymentem. Opowiadania o losach ludzkich, podwórkowych mitologiach, podstawowej godności i solidarności – zaskakująco krótkie, za to niezwykle gęste od metafor, odwołań i porównań. Historie podobne do tych, które każdy z nas może przywołać w swoich wspomnieniach. Sołtys wraca do swojego miejsca dorastania i z niego czerpie, bohaterami jego opowieści jest każdy z nas, a podstawą prozy codzienność, na którą sam autor patrzy z wyjątkowa czułością.

Paweł Sołtys – muzyk, tekściarz, kompozytor, autor tekstów drukowanych. Jego twórczość muzyczna firmowana jest pseudonimem Pablopavo (pisanym samodzielnie lub połączonym z zespołem Ludziki). Z wykształcenia rusycysta, urodził się na warszawskich Stegnach, wychował na Grochowie. W swojej twórczości muzycznej i prozatorskiej nawiązuje do warszawskiego folkloru ulicznego, tradycji gawędziarzy i opowiadaczy.

 

Wieczór Opowiadaczy – Paweł Sołtys:
Sobota 18:00-19:00 (Stodoła)

Koncert Pablopavo i Ludziki:
Sobota 21:30 – 22:30 (Duża scena)

Ostatnie karnety dostępne tutaj: KLIK

Zobacz też: