Pociąg do Tybetu – spotkanie z Mają Wolny
Data publikacji: 05/07/21

Z Warszawy do serca Tybetu. Dziesięć tysięcy kilometrów, dwa kontynenty, pięć przejść granicznych i osiem stref czasowych w tą podróż zabiera nas Maja Wolny. Znana przede wszystkim jako powieściopisarka z niezwykłą pasją podróżniczą. Autorka sześciu powieści, reportaży, sztuk teatralnych, kuratorka wystaw. Animatorka kultury – mieszkając w Belgii prowadziła Centrum Wschodnioeuropejskie Post Viadrina. W 2020 opublikowała reportaż „Pociąg do Tybetu” o wyprawie kolejowej z Warszawy do Lhasy. Książka była nominowana do Nagrody im. Beaty Pawlak 2020.
*W czasach, w których samoloty zabrały nam radość cierpliwego wędrowania, Maja Wolny dociera Koleją Transsyberyjską, Transmongolską i wreszcie Tybetańską na Dach Świata – do Lhasy. Podróż przez Syberię, bezkresne stepy Mongolii i zatłoczone Chiny to tygodnie trudnych, ale także niezwykłych doświadczeń w zmieniających się pociągach. Ostatni odcinek to nieporównywalna z niczym przygoda: szokująca dla organizmu jazda na wysokości ponad 5000 m n.p.m. Omdlenia, brak tchu – to tutaj coś normalnego.
*Inspiracją dla autorki jest Alexandra David-Néel, która jako pierwsza Europejka w historii dotarła do Tybetu. Podążając tropem kobiety-podróżniczki, Maja Wolny tworzy współczesny, pełen zaskakujących obserwacji zapis wyprawy na Wschód.
*ze strony wydawcy
Rozmowę przeprowadzi Edyta Wilk – dziennikarka Tygodnika Sanockiego, współpracowniczka Festiwalu Folkowisko.

fot. S. Doraczyński

Zobacz też: