Scena Słowa na Folkowisku 2024

Tu literatura staje się mostem, łączącym różnorodne tematy trafiające do folkowej duszy. Odkrywaj autorów, których pióra malują krajobrazy barwnej tradycji, tworząc unikalne opowieści na styku literatury i ludowej magii.

Anja Franczak

Anja to założycielka Instytut Dobrej Śmierci, który zajmuje się tematyką śmierci i żałoby. Anja prowadzi zajęcia i warsztaty, podczas których edukuje i wspiera osoby na ostatniej drodze życia oraz tych, którzy doświadczają żałoby po utracie bliskich.

Ważną rolę w jej pracy odgrywają rytuały. Jako celebrantka/ mistrzyni ceremonii tworzy i prowadzi osobiste rytuały pożegnania i humanistyczne ceremonie pogrzebowe.

Szkoliła się w Heidelbergu w Instytucie Duszpasterstwa Klinicznego (Institut für Klinische Seelsorgeausbildung) i jest profesjonalną towarzyszką w żałobie certyfikowaną przez Federalne Stowarzyszenie Towarzyszenia w Żałobie w Niemczech (Bundesverband Trauerbegleitung e.V.).

 

Marcin Żyła

Marcin Żyła to dziennikarz związany z „Raportem o stanie świata”, znany jako autor reportaży i opowiadań. Od 2013 roku zajmuje się tematyką uchodźców, publikując swoje spostrzeżenia i doświadczenia. Przez lata relacjonował wydarzenia z Lampedusy, uczestniczył w akcjach ratunkowych na pokładzie statku „Lekarze bez Granic”, jako jedyny polski reporter obserwował masową migrację 2 milionów uchodźców ze Sudanu Południowego.

 Wyróżniony laureatem Polskiej Nagrody im. Sérgio Vieria de Mello (2023), był również zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Swój czas dzieli między Kraków a Orawę.

 Nominowany do nagrody im. Teresy Torańskiej za materiał dziennikarski prasowy „Szczęśliwego roku”.

Michał Rauszer

Michał wirtualnie gościł u nas w zeszłym roku na Dniu Wolności Chłopskiej i wiemy, jak ciekawa i wartościowa jest rozmowa z tym pisarzem!

Michał jest doktorem habilitowany, kulturoznawcą i antropologiem. Pracuje na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego.

Specjalizuje się w badaniach i pisaniu o oporze, buntach, tożsamości kulturowej oraz w badaniach nad pamięcią, szczególnie pamięcią oddolną. Jest autorem „Bękartów Pańszczyzny”, „Siły podporządkowanych” oraz „Homo Frajer. Nieświadome wymiary kultury”. Niedawno ukazała się jego książka: „Antyklerykalizm ludowy. Polskie zmagania z Kościołem”. Publikował w „Nation and Nationalism”, „History & Memory” oraz w szeregu innych czasopism naukowych. Był stypendysta Czeskiej Akademii Nauk. Pasjonuje się piłką nożna.

Jakub Kuza

Jakub Kuza na Scenie Słowa Folkowisko Festiwal

Jakub to twórca fanpage’a Krótka Historia Jednego Zdjęcia oraz autor książki pod tym samym tytułem.
Ostatnio wydał także książkę „Tajemnicza Polska. Niewyjaśnione historie, zapomniane skarby, sensacyjne odkrycia”.
Zawodowo związany od lat z rynkiem książki, z wykształcenia prawnik i filozof.

 

Maria Puchalska

Maria to dyrektorka ds. operacyjnych w Instytucie Dobrej Śmierci. Absolwentka historii na Uniwersytecie Warszawskim, teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz pedagogiki teatru. Tworzyła, koordynowała i promowała projekty kulturalne.

Była producentką festiwalu Nowe Epifanie, koordynatorką projektu Polska Światłoczuła oraz kuratorką wystawy w Domu Spotkań z Historią „Polskie Bieguny. Himalaje ’74 i Antarktyda ’77 na fotografiach Mirka Wiśniewskiego”, organizowała wydarzenia towarzyszące wystawom w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.