Wystawa „Spotkania na Rozstajach” na Folkowisku
Data publikacji: 04/07/21

Otwarcie wystawy Spotkania na Rozstajach nastąpi o 15:30 w piątek na Scenie Rozstajów. Prezentowane prace powstały podczas spotkań artystycznych Rozstaje w Gorajcu. Były to spotkania niezwykłe. Projekt, którego tematem przewodnim jest WOLNOŚĆ, poświęcony został Białorusi. Tworzyli go tłumacze literatury, muzycy i artyści wizualni. Wspólnie spędzony czas obfitował we wzajemne inspiracje, olśnienia i zaskoczenia.

Prace, które widzimy na wystawie, są bardzo różnorodne. Każdy twórca odniósł się do tematu w autorski sposób. Czerpaliśmy inspiracje z natury, poddając się niezwykłej atmosferze Gorajca. Dużą rolę odegrała też muzyka, której słuchaliśmy na żywo, uczestnicząc w próbach zespołu. Inspiracją okazały się również teksty literackie, które znalazły swój wyraz w języku muzycznym i plastycznym.

Spotkania translatorskie, od których wszystko się zaczęło, przerodziły się w spotkania interdyscyplinarne. Na początku był język słów, dołączyły do niego kolejne – muzyki i obrazu. Sztuka jest przecież językiem – uniwersalnym, lecz także indywidualnym. A znaczenia każdy może odczytywać po swojemu. Zapraszamy więc do „lektury” i zanurzenia się w naszą wizję wolności.

Na wystawie zaprezentujemy prace: Jany Čepy, Milany Chyżawskiej, Denysa Chyżawskiego, Gosi Kawki, Jana Kaźmierczuka, Zmiciera Wajnouskiego i Anny Waligórskiej.

Zobacz też: