Zespoły na Folkowisku 2023

Na Folkowisku występują artyści z różnych regionów Polski i Europy, którzy najczęściej są w pewien sposób powiązani (choć nie zawsze) z muzyką folkową. Wśród tegorocznych wykonawców znajdziesz takie zespoły jak Luiku, Kapela Maliszów, Joryj Kłoc, Hajda Banda, Żywiołak, Wowakin czy Wernyhora. Każdy z naszych wykonawców ma swój niepowtarzalny styl i charakter, a razem tworzą bogatą i różnorodny repertuar. Zapraszamy do zapoznania się z ich twórczością i dołączenia do wspólnej zabawy na Festiwalu Folkowisko!

Luiku

Zakarpacki etno­dance, zespół Luiku powstały w 2013 roku. Ukraiński projekt Luiku to nic innego, jak gorący taniec w stylu world music przy akompaniamencie „żywych” instrumentów. Propozycja formacji stanowi mix kilku kultur muzycznych regionu Zakarpacia: ukraińskiej, tureckiej, polskiej, węgierskiej, rumuńskiej oraz bałkańskiej. Wielobarwna muzyka rozprasza codzienne troski, pozwala zapomnieć się w tańcu.

Skład:
Dmytro Cyperdiuk (Dimitri Luiku) – wokal, gitara, turecki SAZ, cumbus, darbuka, bendir (DEF, Frame Drum)
Dmutro Reshetnik – (Dimka JR) – akordeon, playback (dj-ing), back vocal
Dmytro Khoroshun – Electro Perkusja, bass-drum
Roman Dubonos – trąbka
Max Boiko – puzon
Alina Savchuk, Vita Kostyna – chórki

 

Kapela Maliszów

Rodzinna kapela, pochodząca z regionu Beskidu Niskiego, założona przez Jana Malisza oraz jego dzieci – Kacpra i Zuzannę. Kapela inspiracje czerpie z muzyki tradycyjnej swojego regionu – tańców i przyśpiewek powiatu gorlickiego, nie tylko odtwarzając stare melodie, ale także tworząc własne utwory, w wypracowanym przez siebie stylu, z miejscem na wolność, radość i improwizacje. Muzycy wykorzystują instrumenty tradycyjne, a także rodzinne – skrzypce oraz baraban zespół odziedziczył po ojcu Jana Malisza – Józefie który, oprócz instrumentów, przekazał synowi podstawy gry na wielu z nich. Jan Malisz to nie tylko multiinstrumentalista, ale także budowniczy instrumentów, w jego pracowni powstają skrzypce, basy, liry korbowe, nyckelharpa, fujarki i wiele innych. Na przestrzeni lat 2013-2018, kapela zdobyła wiele nagród, między innymi: I nagrodę Folkowego Fonogramu Roku za płytę ‘’Wiejski Dżez’’, w 2018 roku; I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Ludowej Mikołajki Folkowe w 2014 roku; I miejsce i nagrodę publiczności Stara tradycja przy Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata. Kapela koncertowała na wielu wydarzeniach zarówno w Polsce, jak i innych krajach, między innymi Malezji, Wielkiej Brytanii czy Niemczech.

Skład kapeli:
Jan Malisz – basy, akordeon, śpiew
Zuzanna Malisz – śpiew, baraban, bęben obręczowy
Kacper Malisz – skrzypce

 

Wowakin Trio

Energetyczna mieszanka oparta na muzyce tradycyjnej z dużą dozą współczesności. Dzięki podejściu artystów, które odznacza się swobodą, brawurą wykonawczą i sporymi elementami improwizacji, na koncertach tego tria nie brakuje energii tanecznej. Artyści prowadzą na scenie muzyczny dialog, świetnie się przy tym bawiąc, czym jeszcze bardziej zachęcają publiczność do tańca i wspólnej zabawy, odkrywając przed publicznością świat, między innymi, polek, mazurków czy oberów, królujących na niegdysiejszej polskiej scenie tanecznej. Muzycy czerpią z żywego przekazu, odwiedzając wsie i ucząc się swojego rzemiosła od starszych pokoleń muzykantów i śpiewaczek.

W skład zespołu wchodzi troje muzyków:
Mateusz Wachowiak – klasycznie wykształcony akordeonista, multiinstrumentalista. W jego repertuarze, obok muzyki tradycyjnej, znajdziemy także tango i muzykę bałkańską
Paula Kinaszewska – skrzypaczka i śpiewaczka, mająca za sobą wiele projektów z muzyką tradycyjną i współczesną. Kinaszewska to także aktorka teatralna, związana z najlepszymi scenami Warszawy
Bartłomiej Woźniak – komozytor, śpiewak, multiinstrumentalista. Jest także autorem muzyki teatralnej i filmowej oraz piosenek. Gitarzysta jazzowy.

Każdy z muzyków ma na swoim koncie wiele nagród, m.in. III nagroda w konkursie Nowa Tradycja dla WoWaKin Trio w 2016 roku; II nagroda na Festiwalu Mikołajki Folkowe dla Mateusza Wachowiaka z Bum Bum ORKeSTAR w 2014 roku; I nagroda dla Pauli Kinaszewskiej w Konkursie Piosenki Kabaretowej im. Jeremiego Przybory w 2012 roku.

 

Joryj Kłoc

Energetyczna mieszanka folk-rocka z elementami ukraińskich melodii i motywów. Za pomocą liry korbowej, gitary, bębna huculskiego oraz altówki na nowo okrywa przed słuchaczami obrzędowy folk, opowiadając muzyką historię kobziarzy i lirników, podróżujących kilkaset lat temu po ukraińskich wsiach, wplatając w utwory rockowe zacięcie, tworząc na scenie absolutnie energetyczną bombę muzyczną.

Skład zespołu:
Anton Łubij – bęben, wokal, krzyki
Jaroslav Jarovenko – altówka, wokal, chórki
Pavlo Ġotz – gitara, wokal, chórki, krzyki
Lubomir Sopilnyk – liira korbowa, wokal, chórki, krzyki

 

Hajda Banda/ Гайда Банда

Białorusko-polski zespół grający repertuar wokalno-taneczny z terenów Podlasia, zachodniej Białorusi i Polesia. Muzycy wykonują dawne polki, oberki kujawiaki i walczyki, podkreślając młodzieńczą energię i artystyczną finezję, która inspirowana jest nagraniami oraz spotkaniami z mistrzami muzyki wiejskiej. Wiera Grygoruk, Maria Kałużna, Edmund Brożek, S. V. Malenczyk, czy Studio Folkloru Białorusinów Podlaskich ”Żemerwa”, to między innymi twórcy, od których Hajda Banda czerpie najwięcej. Sami siebie określają jako ‘podlaski big-band’. Zespół w 2022 roku zdobył Nagrodę Publiczności, Nagrodę FIlharmonii im. Mieczysława Karłowicza oraz III miejsce na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia ‘Nowa Tradycja’. W tym samym roku Hajda Banda przebyła trasę 7361 kilometrów grając na festiwalach: Wszystkie Mazurki Świata, EtnoBaltica, EtnoKraków, Soncahraj, Tutaka, Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich, Turniej Muzyków Prawdziwych Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza, Targach Sztuki Ludowej oraz Meandrach Podlaskiego Instytutu Kultury.

Hajda Banda występuje w składzie:
Daria Butskaya – skrzypce, śpiew
Kasia Dudziak – basy, śpiew
Nika Jurczuk – skrzypce, śpiew
Mateusz Dobrowolski – bęben obręczowy
Paweł Iwan – cymbały, śpiew
Kuba Zimończyk – harmonia trzyrzędowa

 

Dzieciuki

Białoruski zespół założony w Grodnie w 2012 roku. Grają folk-punka, a ich utwory, wyłącznie w języki białoruskim, traktują o historii Białorusi. Niestety, zespół jest negatywnie odbierany przez władze Białorusi, które zakazywały ich koncertów, z kolei protesty z 2020 roku i następujące po nich represje, które niemalże całkowicie zdusiły białoruską kulturę, wymusiły na członkach zespołu emigracje. Kilku z nich znalazło schronienie w Warszawie, skąd kontynuują działalność zespołu. Grają koncerty głównie w Polsce, ale także w Niemczech i Czechach. Tworzą projekt Hańbuki z polskim zespołem Hańba!

Skład:
Aleś Dzianisau – wokal, gitara akustyczna
Andrej „Piton” Piatko – wokal, gitara basowa
Uładzisłau Biernat –  wokal
Mikoła „Kalamba” Palakou – akordeon
Locha Pudzin – gitara
Sania „Syr” Syrajeżka – perkusja
Dzianis Żyhawiec –  teksty piosenek

 

Symcha Keller

Kantor i działacz społeczności żydowskiej. Były przewodniczący Rady Religijnej Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP oraz były przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi, ostatni kontynuator muzycznej tradycji chasydów w Polsce. Symcha Keller w prowadzeniu modlitw opiera się na mistycznej, tradycyjnej oprawie. Nagrał trzy płyty głównie z muzyką chasydzką i synagogalną. Koncerty Symchy Kellera i Przyjaciół to oryginalne i klasycznie zaaranżowane pieśni, które przywracają atmosferę XVIII-wiecznych żydowskich sztetli, opowiadają historię chasydzkiego mistycyzmu z terenów Europy Wschodniej. W swojej twórczości duży nacisk kładą na muzykę chasydzką, anonimowych kompozytorów z małych miasteczek, które były centrami chasydyzmu w 18. i 19. wieku.

Żywiołak

Zespół grający muzykę eksperymentalną z pogranicza folku, założony w 2005 roku przez Roberta Jaworskiego i Roberta Wasilewskiego. W swojej twórczości odnoszą się do cytatów ludowych, wątków mitologicznych i historycznych. Muzycy sięgają po nietypowe i ludowe techniki wokalne, przybliżając słuchaczom tradycje ludowe. Swoją muzykę wykonują na mniej lub bardziej nietypowych instrumentach takich jak: lira korbowa, fidel renesansowa, gęśla gdańska smyczkowa, lutnia romantyczna, akustyczna gitara basowa, kilka rodzajów fletów i skrzypiec, bębny i perkusjonalia. Zespół przez lata działalności grał na wielu festiwalach, m.in. Festiwal Czterech Kultur w Łodzi w 2007 roku, Przystanek Woodstock w 2008 roku czy Castle Party w 2010 roku. Oprócz wielu koncertów w Polsce promował także polską kulturę w Moskwie, Wiedniu czy Budapeszcie, koncertował także w wielu krajach Europy, m.in. Niemczech, Norwegii, Czechach czy Litwie. W swoim dorobku zespół ma także wiele nagród i nominacji, między innymi Nagrodę Publiczności na Festiwalu Mikołajki Folkowe w 2005 roku, Grand Prix na Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia ‘Nowa Tradycja’ w 2006 roku, laur w plebiscycie Wirtualne Gęśle za płytę ‘Nowa Ex-Tradycja’ w 2009 roku, nominacja do Fryderyków 2020 za album ‘Wendzki sznyt’. Muzyka zespołu, a także tworzona indywidualnie przez jego członków, wykorzystywana była w grach Wiedźmin 2, Wiedźmin 3 ‘Dziki Gon’, World of Tanks, czy League of Legends.

Aktualny skład zespołu:
Robert Jaworski – wokal, lira korbowa, fidel renesansowa, gęśla gdańska, flety.
Wiktoria Kwiatkowska – wokal, przeszkadzajki.
Kamil Strzyżewski – gitara basowa akustyczna, lutnia romantyczna, wokal.
Patrycja Wojkowska – perkusja, perkusjonalia

Galicjanki z Roztocza

4 osobowy zespół śpiewaczek, który powstał w 2021 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Narolu. Otrzymały 2 miejsce na tegorocznym festiwalu RzeszOFFolk w kategorii zespoły, kapele ludowe, folklorystyczne i folkowe.

Skład:
Julita Urbańczyk
Julia Eisenbardt
Aleksandra Wołoszyn – Banaś
Urszyla Wielgosz

Rockoko

Ukraiński zespół instrumentalny założony w 2012 roku przez trzech  muzyków: Michael’a Romanyshyn (skrzypka oraz kompozytora), Ihor’a Protsyk (wiolonczelistę) oraz Volodymyr’a Kotlyarov ( wiolonczelistę i kompozytora). Identyfikują się z symfonicznym rockiem jak i symfotronicą. Grają również muzykę  akustyczną, pop, D&B, metal jak i Jazz. Zaczynali od aranżowania popularnych hitów poprzez łączenie ich. Tak powstał mix Queen- „We will rock you” i Michaela Jacksona „They don’t really care about us”. Po udanej premierze mixu stwierdzili, że nadszedł czas aby stworzyć coś własnego. Stworzyli wspólny program koncertów wraz z Orkiestrą Symfoniczną. Mają za sobą również koncerty w całej Ukrainie jak i w Polsce, na Węgrzech czy w Niemczech.

Wernyhora

Jest sanockim zespołem folkowym, powstałym w 2019 roku ma Grupa w swoich muzycznych poszukiwaniach kieruje się głównie w stronę muzyki tradycyjnej i dawnej. W tym pierwszym przypadku muzycy twórczo sięgają przede wszystkim do muzycznych tradycji polsko-ukraińskiego pogranicza, a zwłaszcza do muzyki mieszkańców Karpat zwanych Bojkami.

Wernyhora w 2021 r. proponowaną interpretację bojkowskiej muzyki miał szansę prezentować na najważniejszych festiwalach folkowych i world music w Polsce m.in. na Festiwalu EtnoKraków Rozstaje, Etno Port w Poznaniu, Turnieju Muzyków Prawdziwych w Szczecinie. Na ponad 20 koncertach w 2021 r. muzyka sanockiego zespołu spotykała się z entuzjastycznym przyjęciem słuchaczy oczarowanych pięknem aranżacji instrumentalnych i wrażliwością wokalistki Wernyhory. Ma także na swoim koncie Nagrodę Główną i Nagrody Publiczności  na Festiwalu Mikołajki Folkowe 2020.

Członkowie:
Maciej Harna – aranżacja, lira korbowa
Daria Kosiek – śpiew
Anna Oklejewicz – vielle, viola da gamba

Nicponie

Stosunkowo młody, ale już kultowy skład, który walczy w pierwszej linii o dobry humor ludzi. Zaczęło się z potrzeby serca i portfela, gdy artyści współtworzący rozchwytywane zespoły (Warszawska Orkiestra Sentymentalna, Strug Kompania, Warszawiaki) w wyniku pandemicznego skasowania tras koncertowych i festiwali wyszli na stołeczne ulice, bazary i do parków, by – w granicach prawa, rzecz jasna – dawać zamaskowanym przechodniom i spacerowiczom odrobinę radości, a przy okazji zarobić.

Skład:
Patryk Walczak- akordeon
Łukasz Owczynnikow – kontrabas
Mateusz Kowalski – tara
Grzegorz Domański – banjola

Swada

Założony w 2015 roku zespół śpiewający pieśni słowiańszczyzny. Grał już koncerty w Polsce jak i poza nią podróżując z repertuarem na każdą porę roku, święto i obrzęd jak i takimi projektami jak: Bajkowe Kołysanki, Slav your soul. Inspirują się śpiewem tradycyjnym, łącząc dźwięki ze słowem, przez co zbliżają dawne pieśni współczesnemu światu.

Skład:

Katarzyna Chodoń
Sabina Krauze
Anna Sitko
Jaga Szeptalin

Łysa Góra

Folkowa dusza zakorzeniona w słowiańskiej ziemi wyrastająca wśród energetyzujących aranżacji. Trudno nas jednoznacznie przypisać do jednego nurtu.

Porusza się między folkiem, rockiem i ciężkim głębokim metalowym brzmieniem. Większość tekstów czerpią zarówno z tradycji polskiej wsi, jak i z kultury naszych wschodnich sąsiadów.

Nie boi się eksperymentować i łamać schematy. Dwa silne kobiece wokale oparte na śpiewie klasycznym i białym głosie przeplatają się wzajemnie na kanwie elektryzujących dźwięków gitary, głębokiego basowego brzmienia i mocnej perkusji, oswojonych delikatnymi brzmieniami „przeszkadzajek” i skrzypiec.

Członkowie:
Dorotta Filipczak-Brzychcy – wokal
Sylwia Biernat – skrzypce
Krystian Jędrzejczyk – perkusja
Paweł Piotrowicz – gitara basowa
Piotr Kocimski – gitara elektryczna

Akademia głosów tradycji

Niezapominajki

DJ Krzaku